Termomodernizacje

Termomodernizacje

Z czym kojarzy się Państwu termomodernizacja? Zapewne wielu z typowym ociepleniem czyli przyklejeniem styropianu na ścianę i czasem wymianą okien i drzwi. Co dzieje się potem? Niejednokrotnie pojawia się problem z grzybem a rachunki jakoś nam się nie zmniejszają. Niestety jest to dosyć częsty obraz. Pamiętać jednak należy, iż termomodernizacja to słowo szerszego znaczenia. Dlatego my traktujemy je indywidualnie a jednocześnie kompleksowo. Jak wyglądają zatem działania termomodernizacyjne w naszym wykonaniu:

  1. Jeżeli ktoś chce płacić mniej za ogrzewanie lub czuć się bardziej komfortowo w swoim domu to pierwszy krok w tym kierunku stanowi wentylacja z odzyskiem ciepła. Dlaczego? Po pierwsze dom stanie się zdecydowanie mniej dziurawy, a więc pozbędziemy się przeciągów i niepotrzebnych strat ciepła zimą oraz napływu nadmiernie gorącego powietrza latem. Bez sprawnej wentylacji nie możemy też zabrać się za jakiekolwiek docieplanie domu! Jak już wiemy przeważnie skończy się to grzybem. Szczelny dom bez wymiany powietrza to katastrofa dlatego założenie rekuperatora to pierwszy krok bez którego nie możemy przedsięwziąć kolejnych.
  2. Mamy wentylację pod kontrolą więc teraz możemy pomyśleć o ocieplaniu. Na tym etapie warto zastanowić się co, jak i czy w ogóle ocieplać. Jeśli już, to robimy to od środka dbając o zabezpieczenie przegród budowlanych przed wilgocią względnie stosując materiały termoizolacyjne o wysokiej paroprzepuszczalności. Z naszych doświadczeń wynika, iż szczelna 5mm warstwa izolacji na ścianie od wewnątrz daje lepsze efekty niż 10 cm styropianu na zewnątrz. Tak naprawdę to najwięcej ile się da materiału do ociepleń należy umieścić w dachu i jeśli to jeszcze możliwe również w podłodze. W tym celu korzystamy z odpowiednich rozwiązań.  Tego typu zabiegi będą miały jednak sens tylko i wyłącznie przy zmianie systemu ogrzewania. Jeśli nadal chcemy zostać przy kotle węglowym to generowanie kosztów związanych z docieplaniem ścian mija się z celem ponieważ zawsze będziemy mieli nadprodukcję ciepła a wentylacja mechaniczna, którą już założyliśmy i tak znacznie ograniczy nasze zużycie.  Uwierzcie Państwo lub nie ale wentylacją grawitacyjną ucieka pełno energii.
  3. Kolejna droga do oszczędności to zmiana starego ogrzewania na nowe. I nie mówimy tutaj o zamianie węgla na gaz! Zapewne w przypadku starszych instalacji byłaby konieczność wymiany rurek, grzejników, zakupu kotła, systemów kominowych, zasobników itd. Ogromne koszty i wysokie opłaty oraz strach przed cenami błękitnego paliwa. Nasza propozycja to instalacja pompy ciepła do grzania i chłodzenia typu powietrze-powietrze wspomaganej grzejnikami z precyzyjną regulacją temperatury. Nie wiemy czy Państwo wiedzą ale tego typu pompy potrafią pobierać zaledwie 90W i dogrzewać pomieszczenie. Nieocenionym plusem proponowanego rozwiązania jest oczywiście chłodzenie latem! Ceny urządzeń zaczynają się już od 2,5 tys. złotych oraz co najważniejsze można je podłączyć do ogniw fotowoltaicznych i jeszcze bardziej zredukować zużycie z sieci. Czy tradycyjne systemy centralne na to pozwalają?
  4. Gdy nie stać nas na zmianę systemu ogrzewania możemy dostosować obecne rozwiązanie tak aby pracowało ono jak najbardziej ekonomicznie. Należy pamiętać jednak, iż starsze systemy centralne nie mogą na wiele sobie pozwolić pod względem regulacji i szukania oszczędności. Nieco lepiej sprawa się ma z kotłami gazowymi gdzie czasem udaje się zmniejszyć rachunki nawet i o kilkaset złotych!
  5. Jeśli potrzeba więcej cięć wydatków to można zaoszczędzić na kosztach podgrzewania ciepłej wody poprzez instalację odpowiednio dobranej pompy ciepła lub kolektorów. Zużycie wody mogą zredukować również dobrze dobrane perlatory oraz wymiana źródeł światła. Pomagamy również znaleźć źródła nadmiernego poboru energii elektrycznej oferując rozwiązania pozwalające na kolejne oszczędności.
  6. Nie możemy również zapomnieć o wymianie stolarki na nową jeśli zachodzi taka potrzeba oraz sprawdzeniu i wyeliminowaniu pozostałych nieszczelności budynku.

Jak widać te 5-6 kroków to w zasadzie optymalne rozwiązanie zmieniające energochłonny starszy dom w stosunkowo oszczędne mieszkanie zapewniające komfort i wygodę w każdych warunkach. Co więcej celem poprawy jakości warunków mieszkaniowych w cale nie musimy wprowadzać wszystkich proponowanych przedsięwzięć. Każdy przypadek jest inny i zawsze staramy się przedstawiać jak najbardziej korzystne rozwiązania uwzględniając środki inwestycyjne naszych klientów. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania to zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z nami celem pomocy lub dokonania oględzin i przygotowania wyceny.