Nowy oszczędny dom

Nowy oszczędny dom

Każdy z nas budując nowy dom chce aby był on jak najtańszy w utrzymaniu przy jak najmniejszych nakładach pieniężnych na jego konstrukcję oraz wymagane instalacje. Oprócz kwestii typowo związanych z  finansami niezwykłą rolę odgrywa również komfort zamieszkiwania oraz użytkowania naszego domu. W XXI wieku nie możemy sobie pozwolić na obsługę pieców niczym palacz czy uciekać z mieszkania w upały. Oszczędny dom można teraz wybudować wraz z instalacjami w cenie niższej niż tradycyjne budynki mieszkalne jakie spotykamy w katalogach.  Recepta jest niezwykle prosta, ale po kolei:

  1. Podstawa to dobrze izolowana podłoga a zatem poprawnie wykonany fundament lub płyta fundamentowa. Dla nowych budynków rozsądne minimum stanowi  20 cm styropianu pod nogami. Jest to niezwykle istotne jeśli chcemy zastosować chyba najbardziej komfortowe ogrzewanie podłogowe. Ktoś mógłby powiedzieć, że nawet 30 cm styropianu to jakieś szaleństwo lecz zależy nam przecież na domu oszczędnym i tanim w utrzymaniu więc solidna i ciepła podstawa naszego budynku to obowiązek.
  2. Szczelność to kolejna kwestia, która w polskich warunkach jest nagminnie zaniedbywana. Nasz dom nie będzie oszczędny jeśli będzie miał pełno dziur. Podstawą jest instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, która eliminuje nadal powszechną wentylację grawitacyjną przy której zimą w domu hula wiatr a duża grupa właścicieli zatyka nawet kratki w łazienkach czy kuchni co często kończy się tragedią. Oprócz samej instalacji rekuperatora bardzo ważna jest dokładność podczas prac budowlanych celem eliminacji wszelkich nieszczelności. W starszych uszczelnionych budynkach koszty ogrzewania potrafiły spadać nawet o połowę! Jak widać gra jest warta świeczki.
  3. Dobrze ocieplony dach to absolutne minimum 30 cm wełny zabezpieczonej paroizolacją lub innego materiału izolacyjnego chociaż każdy cm więcej to jeszcze lepszy komfort latem oraz zimą a co za tym idzie niższe rachunki (są domy z 40-50 cm). Przy wykonywaniu ocieplenia dachu również liczy się dokładność. Jedną z ważniejszych rzeczy jest profesjonalne zamontowanie paroizolacji ponieważ zawilgocona wełna ogromnie traci na swoich właściwościach izolacyjnych.
  4. Ściany najlepiej jest zaizolować od środka i tutaj w zależności od technologi w jakiej wykonywany jest budynek wybrać odpowiednią grubość izolacji zaczynającą się już od 5 cm. Może wydawać się to dziwne, ale tak naprawdę przez ściany nie ucieka tak wiele ciepła co przez podłogę, dach czy wentylację. Ważne jest to aby nasze ściany były szczelne bo naszym celem jest niewypuszczanie ciepła w zimowe dni. Oczywiście również i w tym przypadku nasze ocieplenie musi zostać zabezpieczone przed oddziaływaniem wilgoci. Warto to zapamiętać, iż zawilgocona izolacja drastycznie traci na swojej roli. Osoby, które chcą obłożyć dom styropianem również mogą to zrobić, lecz bezwzględnie należy pamiętać o ciągłości całego ocieplenia od fundamentów po dach. Pytanie jednak czy jest sens grzać ściany?
  5. Odpowiednia bryła, usytuowanie budynku względem stron świata oraz zagospodarowanie działki (czytaj rozsądny dobór roślin) również ma istotne znaczenie. Celem jest wykorzystanie darmowej energii ze słońca, bez inwestycji w dodatkowe urządzenia do jej pozyskiwania oraz zminimalizowanie strat własnych konstrukcji.
  6. Ciągły napływ świeżego i usuwanie zużytego powietrza zapewnia odpowiedni komfort mieszkańcom oraz trwałość elementów konstrukcyjnych budowli i jest realizowane przez wspominaną już wentylację mechaniczną  z odzyskiem ciepła na poziomie wynoszącym nawet i ponad 90% przy poborze raptem 12W zimą!
  7. Rezygnacja z tradycyjnego, drogiego i problematycznego ogrzewania centralnego to miejsce na ogromne oszczędności. Odpadają nam koszty związane z budową kominów, podłączaniem gazu oraz wykonaniem nietanich instalacji. W zamian proponujemy grzanie i chłodzenie powietrznymi pompami ciepła, które mogą być zasilane z ogniw fotowoltaicznych a nawet i bez tego osiągają świetne parametry w przeciągu całego roku w ramach ogrzewania i klimatyzacji naszego domu. Koszty tego typu pomp ciepła zaczynają się już od 2,5 tys. złotych. Są one uzupełniane matami oraz grzejnikami elektrycznymi z precyzyjnym sterowaniem. Te rozwiązania pozwalają nam ogrzać i schłodzić oszczędny dom nawet za mniej niż 1000 zł rocznie!
  8. Za ogrzewanie ciepłej wody użytkowej odpowiadają pompy ciepła powietrze-woda lub też odpowiednio dobrane termy czy podgrzewacze, które niejednokrotnie są tańsze w zakupie niż zestaw kolektorów słonecznych. Dla zainteresowanych proponujemy też jednak ciekawy mariaż pomp do cwu z kolektorami. Wszystko bowiem zależy od zapotrzebowania na ciepłą wodę dlatego potrzebne jest skrojenie systemu pod konkretne wymagania i oczekiwania.

Te 8 punktów to najistotniejsze założenia oszczędnego domu. Mogą być one odpowiednio modyfikowane oraz rozbudowywane o inne, pozwalające oszczędzać więcej a nawet w ogóle wyeliminować pewne koszty związane  z utrzymaniem naszego budynku. Inne opcjonalne rozwiązania to między innymi instalacja oświetlenia zasilanego z ogniw fotowoltaicznych, wykorzystanie wody opadowej, zasilanie pewnych urządzeń z ogniw słonecznych (rekuperator, klimatyzacja, pompa do c.w.u.) czy też kompletna instalacja przydomowej elektrowni słonecznej i/lub wiatrowej. Oczywiście każde z tych dodatkowych rozwiązań podnosi koszty budowy domu i zawsze trzeba je rozważać analizując konkretny przypadek.