Ogrzewanie węglem będzie zabronione?

Ogrzewanie węglem będzie zabronione?

W dniu dzisiejszym prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antysmogową. Oznacza to, iż samorządy będą mogły na przykład zakazać palenia węglem. Takie plany miał Kraków, który do 2018 roku chciał pozbyć się budynków ogrzewanych węglem ale jego działania zostały zakwestionowane i zaskarżone do sądu. Teraz ustawa powoduje, że tego typu działania staną się zupełnie legalne. Kraków stawiany jako przykład miasta niezwykle zanieczyszczonego dotował nawet rozwiązania mające na celu zmianę systemów ogrzewania i odbywało się to głównie na zamianie materiału opałowego z węgla na gaz. Czy to postępowanie jest rozważne i uzasadnione ekonomicznie? Koszt centralnego ogrzewania i jego późniejsza eksploatacja wydają się być błędnym wyborem. Tu i ówdzie pojawiały się głosy, że ludzi nie stać na bardziej ekologiczne systemy grzewcze, w zamyśle gazowe.

Tymczasem współczesny postęp technologiczny daje nam znacznie tańsze, bardziej ekologiczne i komfortowe możliwości w zakresie ogrzewania mieszkań czy domów. Nie wiele osób wie, iż instalując pompę ciepła typu powietrze powietrze czyli popularny klimatyzator inwerterowy jest w stanie za niewielkie pieniądze zapewniać sobie odpowiednią temperaturę zarówno latem jak i zimą. Współczesne urządzenia tego typu potrafią pobierać tyle energii co dawniejsze żarówki i z powodzeniem grzeją nawet i w duże mrozy. Warunkiem jest odpowiednia szczelność pomieszczeń oraz zapewnienie wentylacji najlepiej z odzyskiem ciepła. Gdy ktoś dołoży do tego jeszcze lepszą izolację od wewnątrz jest w stanie przecierać oczy ze zdumienia dostając rachunki za prąd na poziomie paruset złotych za całoroczne grzanie i chłodzenie nawet i dużego mieszkania czy domu!

Niestety nie wszyscy wiedzą lub wierzą w moc najnowszych technologii. Nikt nie jest też zainteresowany ich dotowaniem ponieważ zwykle godzą one w interesy monopolistów sprzedających gaz. Wystarczy jednak popatrzeć na dane aby zrozumieć, że powietrze niesie ze sobą wiele energii. Pod koniec tego miesiąca opublikujemy dane dla tego samego budynku, który w zeszłym roku był ogrzewany gazem a dzisiaj klimatyzatorem inwerterowym z funkcją pompy ciepła celem pokazania o ile mniej możemy płacić za całoroczny komfort w naszym domu.

FacebookPodziel się na Fb

Pozostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *